विद्युतीय गाडीबाहेक बिलासी वस्तु आयातमा कडाइ गर्दै राष्ट्र बैंक

कर्णाली अनलाइन ६ पुष २०७८, मंगलवार ०४:५४

काठमाडौँ ।आयात निरुत्साहनका लागि भन्दै नेपाल राष्ट्र बैंकले सोमबार जारी गरेको परिपत्रमा गाडी, फर्निचर तथा रक्सीसहितका डेढ दर्जनभन्दा बढी वस्तु आयातका लागि कडा व्यवस्था तोकिएको छ। तर विद्युतीय गाडीका हकमा भने नियम केही खुकुलो कायम गरिएको छ।

राष्ट्र बैंकले सोमबार वाणिज्य र विकास बैंकका लागि जारी गरेको परिपत्रमा प्रतीतपत्र खोल्नुअघि नै तोकिएको वस्तुमा तोकिएको दरमा अनिवार्य रुपमा नगद जम्मा गर्नुपर्ने व्यवस्था गरेको हो।नयाँ नियमअनुसार अब वस्तु आयात गर्नका लागि प्रतीतपत्र खोल्नुअघि नै बैंकले आयातकर्ता कम्पनीबाट तोकिएअनुसार अनिवार्य शतप्रतिशत मार्जिन बुझ्नुपर्ने छ।

निर्देशनमा चिनी–चकलेट, ल्वाङ, मिनरल वाटर, मदिरा–भिनेगर, चुरोट–सुर्तीजन्य वस्तु, कस्मेटिक सामान, काठका सामान, जुत्ता चप्पल, छाता र लठ्ठी, मार्बल, सिमेन्ट, प्लास्टर र सेरामिक वस्तु तथा सुनचाँदीलगायतका बहुमूल्य सामान आयात गर्नका लागि आयातकर्ताले प्रतीतपत्र खोल्दा नै शतप्रतिशत मार्जिन रकम बैंकमा जम्मा गनुपर्ने व्यवस्था उल्लेख छ।

यसैगरी विद्युतीयबाहेकका गाडी र मोटरसाइकल आयातको लागि ५० प्रतिशत नगद मार्जिन राख्नुपर्ने छ। उच्च व्यापार घाटा र रेमिट्यान्स घट्दा वैदेशिक मुद्रा सञ्चितिमा समेत दबाब बढ्दै गएपछि राष्ट्र बैंकले आयातमा कडाइ गरेको हो।यसअघि पनि राष्ट्र बैंकले चाँदी आयात कडाइ गर्न सीमा तोकेको थियो।@रासस

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

सभामुख सापकोटाले बोलाए कार्यव्यवस्था परामर्श समितिको बैठक

६ पुष २०७८, मंगलवार ०४:५४
काठमाडौं। सभामुख अग्निप्रसाद सापकोटाले आज बिहान प्रतिनिधिसभा कार्यव्यवस्था परामर्श समितिको बैठक बोलाएका छन्। आज अपराह्न १ बजे प्रतिनिधिसभाको बैठक बस्दैछ। बैठकअघि सभामुखले कार्यव्यवस्थाको बैठक बोलाएका हुन्। बिहान ११ः३० बजे नयाँ बानेश्वरस्थित संघीय संसद् भवनको शंकर हलमा कार्यव्यवस्था परामर्श समितिको बैठक बस्ने सभामुखको सचिवालयले जनाएको छ। बैठकमा संसद्को कार्यसूचीलगायत विषयमा छलफल […]