जग्गा धितोमा रोक नलगाउन सर्वोच्चको अन्तरिम आदेश

कर्णाली अनलाइन ६ असार २०७९, सोमबार १७:१०

काठमाडौं।सर्वोच्च अदालतले जग्गा जमिन धितो बन्धकीमा रोक नलगाउन अन्तरिम आदेश दिएको छ ।भूमि व्यवस्था सहकारी तथा गरिबी निवारण मन्त्रालयले गत जेठ २७ गते भू-उपयोग नियमावली अनुसार जग्गाको बर्गीकरण नभएसम्म जग्गा जमिन धितो बन्धकी राख्न नपाउने निर्णय गरेको थियो ।

उक्त निर्णयका कारण धेरै सर्वसाधारण मर्कामा पर्ने भन्दै विष्णुबहादुर सुनुवारले सर्वोच्च अदालतमा दिएको रिटको सुनुवाइ गर्दै न्यायाधीश ईश्वरप्रसाद खतिवडाको इजलासले सरकारको उक्त निर्णय तत्काल कार्यान्वयन नगर्न अन्तरिम आदेश दिएको हो ।

जग्गाको बर्गीकरण गर्ने आधारको रुपमा रहेको भू-उपयोग नियमावली २०७९ को आधारमा हालसम्म पनि जग्गाको वर्गीकरण नभइसकेको र अनिश्चितकालसम्म जग्गा धितो बन्धी राख्न नपाउने व्यवस्थ गर्दा नागरिकको मौलिक हकसँग सम्बन्धित कुरामा अनुचित असर पर्न जाने सर्वोच्चको आदेशमा उल्लेख गरिएको छ ।अदालतको यो आदेशसँगै अब जग्गा जमिन धितो बन्धक राखेर ऋण लिन बाटो खुलेको छ ।


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Next Post

एसपिपीमा सामेल नहुने पत्र अमेरिकालाई पठाउँदै सरकार

६ असार २०७९, सोमबार १७:१०
काठमाडौं। सरकारले अमेरिकी सेनाको स्टेट पार्टनरसीप प्रोग्राम (एसपिपी)मा सहभागी नहुने जानकारीसहितकाे पत्र अमेरिकालाई पठाउने भएकाे छ। एसपिपी इन्डाेप्यासिफिक स्ट्राटेजीकै अंग भएकाले संसदमा यसकाे व्यापक विराेध भएपछि यसमा सामेल हुनबाट सरकार पछि हटेकाे हाे। सोमबार बसेको मन्त्रिपरिषद् बैठकले एसपिपीमा सहभागी नहुने भनी अमेरिका सरकारलाई जानकारी गराउने निर्णय गरेको शिक्षामन्त्री देवेन्द्र पाैडेलले  जानकारी दिए।